Головна відмінність барного стільця від звичайного у висоті сидіння і у спеціальної підніжки. Згідно з класичними стандартами, сидіння повинно бути на рівні 75-80 см Але це справедливо тільки для виробів без регулювання висоти. Багато сучасних моделей оснащені механізмом газ-ліфт і висота варіюється за бажанням.
Виникли барные стільці близько двох віків тому і використовувалися тільки в громадських питущих закладах. Найбільше поширення отримали в салунах Америки на Дикому Заході і в пабах старовинної Англії. Із зростанням популярності вони сталі затребувані і в дамських кав'ярнях, в елітних курильнях, а так само у будинках багатих людей.
Зараз барный стілець доступний кожному, вони бувають різних форм і практично з будь-якого матеріалу.
Барная стойка прекрасно зонує приміщення, що актуально для квартир студій, а так само у випадках, коли кухня поєднана з вітальнею. Невелика кухня теж тільки виграє від наявності стойки, оскільки повноцінний обідній стіл рідко підходить по габаритах. На що звернути увагу при виборі:
Багато моделей розраховані до 100 кг, але є і посилені конструкції. Якщо каркас обладнаний газ-ліфтом, то потрібно звернути увагу на клас механізму і товщину стінок. Чим вище показники, тим більше навантаження витримає виріб:
Так само для великих навантажень підійдуть моделі без регулювання. На чотирьох або двох стійких ніжках. Краще всього якщо вони будуть виконані з металу або дерева твердих порід (бук, дуб)
Більшість сучасних виробників комплектують свою продукцію детальною інструкцією. Тому складання не представляє складності.
Моделі без механізму складаються з цілісного сидіння і рами у вигляді ніжок, які прикручуються за допомогою болтів.
Складання виробу з газ-ліфтом проходить в три етапи: